Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Nowe Warpno

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Nr 077/2005


ZARZĄDZENIE NR 077/2005

Burmistrza Gminy Nowe Warpno

z dnia 25 lipca 2005 roku

w sprawie: postępowania przy pobieraniu opłaty skarbowej oraz zasad gospodarowania znakami opłaty skarbowej

Na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, poz.960 ze zmianami) - zarządzam co następuje:

§ 1. Ustalam zasady pobierania i gospodarowania znakami opłaty skarbowej zgodnie z załącznikiem Nr 1 do zarządzenia.

§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

§ 3. Wykonanie zarządzenia powierza się wszystkim komórkom organizacyjnym urzędu.

Załącznik Nr 1

do zarządzenia Burmistrza Gminy

Nr 077/2005 z dn. 25.07.2005r

I. Postępowanie przy pobieraniu opłaty skarbowej

1) W postępowaniu w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej;

  • od podań, załączników do podań,

  • od czynności urzędowych,

  • za świadectwa,

  • od zezwolenia,

  • od zaświadczenia

pobiera się opłatę skarbową zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej.

2) Zapłata opłaty skarbowej od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń dokonywana jest znakami opłaty skarbowej od odpowiedniej wartości. Jeżeli należna opłata skarbowa przekracza 100,00zł, dokonuje się jej zapłaty gotówką lub bezgotówkowo w takim przypadku dokonujący zapłaty na dowodzie wpłaty zamieszcza informację o przedmiocie od którego dokonuje zapłaty opłaty skarbowej.

3) Znaki opłaty skarbowej nakleja się na podania albo na dokumencie stwierdzającym wniesienie podania.

4) Jeżeli opłata skarbowa została zapłacona gotówką lub bezgotówkowo na dokumencie zamieszcza się adnotację, w której stwierdza się wysokość i datę wpłaty oraz numer pokwitowania lub nr rachunku bankowego urzędu gminy (odpis dowodu wpłaty dołącza się do akt).

5) Znaki opłaty skarbowej od czynności urzędowej nakleja się na podaniu albo na dokumencie stwierdzającym wniesienie podania o dokonanie tej czynności albo na protokole stwierdzającym dokonanie tej czynności. Jeżeli w wyniku czynności wydawany jest dokument to na nim zamieszcza się adnotację o dokonaniu zapłaty opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości.

6) W przypadku dokonania czynności urzędowej od której wnoszona jest opłata skarbowa gotówkowo lub bezgotówkowo, a w wyniku tej czynności wydawany jest dokument to fakt wniesienia opłaty skarbowej odnotowuje się na dokumencie o jej wysokości i dacie wpłaty oraz numerze pokwitowania lub numerze rachunku bankowego urzędu na który wpłynęła opłata skarbowa.

7) Opłaty skarbowej od weksla dokonuje się:

  • przez zastosowanie urzędowego blankietu wekslowego odpowiedniej wartości, a jeżeli wartość blankietu jest niższa niż należna opłata skarbowa , uzupełnia się ją przez naklejenie na odwrocie blankietu znaków opłaty skarbowej do wysokości 5,00zł,

  • znakami opłaty skarbowej - w przypadku wystawienia weksla bez użycia urzędowego blankietu wekslowego, gdy wysokość opłaty skarbowej nie przekracza 5,00zł.,

  • w pozostałych przypadkach gotówką lub bezgotówkowo na rachunek urzędu, przy czym na odwrocie blankietu wekslowego umieszcza się adnotację o zapłacie opłaty skarbowej.

8) Opłata skarbowa podlega zwrotowi od odwołania - jeżeli odwołanie to zostało w całości uwzględnione albo decyzja , której odwołanie dotyczyło, została w innym trybie w całości uchylona lub stwierdzono jej nieważność. Od czynności urzędowych - jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej. zwrot opłaty skarbowej nie przysługuje jeżeli zapłacona opłata nie przekracza 2,00zł.

II Zasady gospodarowania znakami opłaty skarbowej

  1. Sprzedaż znaków opłaty skarbowej dokonywana jest na podstawie zawartej umowy zlecenia pomiędzy Urzędem Gminy reprezentowanym Burmistrza Gminy a wyznaczonym pracownikiem Urzędu Gminy upoważnionym do sprzedaży tych znaków.

  2. Upoważniony pracownik dokonuje odbioru znaków wartościowych z Powszechnej Kasy Oszczędnościowej Bank Państwowy prowadzącej dystrybucję po uprzednim sporządzeniu pisemnego zamówienia oddzielnie dla każdego rodzaju znaków.

  3. Zakup znaków skarbowych wyznaczony pracownik dokonuje z PKO BP z powierzonej przez Urząd Gminy stałej zaliczki w wysokości 500,00zł.

  4. Za sprzedaż znaków opłaty skarbowej upoważniony pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 5% wartości nominalnej sprzedanych znaków skarbowych- prowizja ta pobierana jest z wartości za sprzedane znaki opłaty skarbowej.

  5. Pracownik prowadzący sprzedaż znaków opłaty skarbowej zobowiązany jest do:

    1. przechowywania znaków wartościowych (opłaty skarbowej, weksli) w kasetce metalowej zamkniętej w szafie stalowej,

    2. rozliczania się z pobranych zaliczek na zakup znaków wartościowych w terminach i na zasadach określonych przez urząd,

    3. dokonywać sprzedaży w wyznaczonym przez Burmistrza do tego celu miejscu,

  6. Odpowiedzialność za niedobory znaków wartościowych oraz za ich uszkodzenia uniemożliwiające ich sprzedaż powstałe na wskutek nieprawidłowego ich przechowywania odpowiada wyznaczony do ich sprzedaży pracownik.

  7. Wyznaczony pracownik nie może powierzyć czynności sprzedaży innej osobie bez zgody pracodawcy.

  8. Pracownik prowadzący sprzedaż znaków opłaty skarbowej obowiązany jest do inwentaryzowania znaków opłaty skarbowej zgodnie z obowiązującą w urzędzie instrukcją inwentaryzacyjną.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Teresa Szybka

Data wytworzenia:
15 lis 2005

Osoba dodająca informacje

Teresa Szybka

Data publikacji:
15 lis 2005, godz. 13:20

Osoba aktualizująca informacje

Teresa Szybka

Data aktualizacji:
15 lis 2005, godz. 13:20